
I dette blogginnlegget ser vi nærmere på In The Hoop-design (ITH) for broderimaskin – en morsom og kreativ måte å bruke broderimaskinen på.
In The Hoop (ITH) betyr at du lager hele, eller nesten hele, prosjektet direkte i broderirammen. Du bruker broderimaskinen til både søm, sammensying og ulike detaljer, og trenger ofte ikke å ta frem symaskinen i det hele tatt.
Skulle du sy litt feil underveis, trenger du heller ikke fortvile. Du kan enkelt sprette opp sømmen, rygge tilbake og la maskinen sy på nytt. Det gjør ITH-prosjekter både enkle og morsomme å jobbe med.
ITH-mapper, etuier og lignende prosjekter gir deg også en flott mulighet til å bruke opp små stoffrester og biter av vatt som ligger igjen i syrommet. Mange ITH-prosjekter går dessuten raskt å lage, noe som gjør dem perfekte når du trenger en liten gave til en venninne – eller bare har lyst til å lage noe fint til deg selv.
Så finn frem broderimaskinen, noen fine stoffrester og sett i gang – små sting kan bli til overraskende flotte prosjekter!


Dette er mapper jeg laget til forskjellige formål .
Symappen finnes i 2 størrelser og ligger allerede ute til salg, mens ledningskaos vil bli lagt ut etterhvert når jeg får skrevet bruksanvisning.
Mappen til sminkesaker er den samme som ledningskaos, men her har jeg byttet til et gratisdesign jeg fant på nett. Det kan du finne her

Illustrasjonsbildet er laget med AI og viser et eksempel på hvordan en brukerveiledning til et ITH-design kan se ut.
De fleste ITH-designene du finner, har brukerveiledning på engelsk. Men fortvil ikke om engelsken ikke er helt på topp! Gode brukerveiledninger bruker ofte mange bilder, og bildene gjør det enkelt å følge fremgangsmåten steg for steg.
Noe av det morsomste med ITH-prosjekter er at du kan sette ditt eget preg på dem. Velg stoff og farger som passer din stil, og bruk gjerne bomull, kunstskinn, kork eller andre materialer som egner seg til brodering. Du kan også legge til navn, logo eller dekorative broderier og lage en mappe som blir helt din egen.
Det finnes mange forskjellige ITH-design for mapper og punger, men fremgangsmåten ligner på mange av prosjektene. Når du først har laget noen ITH-prosjekter, blir det derfor stadig enklere å prøve nye design.
Mine mappedesign kommer også med en tom mappe. Det betyr at du enkelt kan bytte ut motivet eller teksten med noe du liker bedre. Du laster inn designet i broderimaskinen og kan hoppe frem og tilbake mellom de ulike delene for å legge til et annet motiv eller en annen tekst.
Dette gir deg også en fin anledning til å lære mer om hvordan broderimaskinen fungerer. Du kan prøve deg frem og se hvordan ulike motiver og tekster påvirker det ferdige resultatet. Husk bare at tekst eller motiv du legger til selv, kommer helt til slutt i broderifilen.
Mappene jeg lager, har både forstoff og glidelås, og du syr hele prosjektet ferdig i broderirammen. På mange av designene bygger du prosjektet opp på begge sider av rammen. Det kan kanskje virke litt komplisert første gang, men gode ITH-design viser deg trinn for trinn hva du skal gjøre.
Brukerveiledningen forklarer hvert steg med både tekst og bilder, slik at du enkelt kan se hvor du skal plassere stoffet og hva maskinen skal sy.
På bildet under ser du forstoffet på baksiden og hovedstoffet på rettsiden av rammen. Etter hvert som du følger trinnene i designet, bygger du prosjektet lag for lag – helt til du sitter igjen med en ferdig mappe.
Jeg vet at mange synes det kan være litt skummelt å kjøpe ITH-design på engelsk. Derfor har jeg laget mine egne mapper i flere størrelser, med norsk bruksanvisning og tydelige forklaringer underveis.
Når du først har sydd noen ITH-mapper, vil du raskt oppdage at mange design bygges opp på omtrent samme måte. Det gjør det mye enklere å prøve seg på utenlandske mønstre etter hvert. Kanskje du til og med blir så trygg at engelske bruksanvisninger ikke føles så skummelt lenger!
For det finnes utrolig mye flott og inspirerende der ute på det store internett. Med litt erfaring kan du åpne døren til en hel verden av spennende ITH-prosjekter – og hvem vet, kanskje du finner ditt neste favorittprosjekt der. 🧵❤️

Her ser du nettbrettmappene jeg har laget. Disse designene krever en ramme på minimum 200×280 mm
Desinget finner du her
ITH-prosjekter har ofte mange sømmer som ligger tett inntil hverandre. Derfor trenger du en god stabilisering som gir prosjektet støtte og holder formen, uten at det blir unødvendig stivt eller tykt.
Noen design har jeg sett anbefaler rivevlieselin, noe jeg aldri bruker til denne type design.
Jeg bruker en tynnere cutaway som cutaway pluss. Den fyller ingen ting inne i produktet og tåler vask.
Den eneste gangen jeg vanligvis dropper Cut Away, er om jeg lager merker eller brikker som jeg ikke vrangsyr. Da bruker jeg en vannløselig stabilisering.
Jeg håper dette innlegget har gitt deg litt mer lyst til å prøve In The Hoop-prosjekter. Det er både enkelt, kreativt og en kjempefin måte å få enda mer ut av broderimaskinen på.
Her finner du noen linker til utenlandske sider som har utrolig mange fine og gøyale prosjekter.
I neste blogginnlegg skal vi se nærmere på applikasjon med broderimaskin – en morsom teknikk som gir deg mange muligheter til å lage flotte og personlige design.
Vil du få beskjed når det kommer et nytt innlegg?
Da kan du melde deg på nyhetsbrevet vårt. 💌
PS: Jeg lover å ikke fylle innboksen din med masse unødvendige e-poster. 😉 Du hører fra meg når det faktisk er noe nytt og spennende å dele!

Trollheimen sysenter-Trollsy
Sundfærvegen 12
7670 Inderøy
990 624 933MVA